
Kupaonica je jedna od soba u našim domovima u kojoj trošimo najviše energije: vode, električne energije, toplinske energije... U njoj koristimo i brojne proizvode koji mogu imati utjecaj na okoliš. Kako higijena i njega obitelji ne bi štetili našem planetu, usvojimo dobre navike u kupaonici!
Voda
- Uvijek kupajte dijete u vodi zagrijanoj na 36°Celzijevih stupnjeva, a ne na 37°C: ova je temperatura ugodna vašem djetetu, a vama omogućuje da smanjite potrošnju tople vode i bolje čuvate nježnu kožu svog djeteta.
- Nemojte se kupati, nego se tuširajte: tuširanjem u trajanju od 5 minuta troši se 60 do 80 litara vode, a kupanjem 150 do 200 litara*. Osim toga, tijekom sapunanja zatvorite slavinu i nemojte predugo uživati u tuširanju!
- Kada kupate svoje dijete, nemojte previše napuniti kadu: nekoliko će centimetara vode biti dovoljno da ga okupate i zabavite.
- Na slavine i tuševe postavite priključke za uštedu vode.
- Nemojte puštati da voda teče dok perete zube ili se brijete: na taj ćete način svaki put uštediti gotovo 20 litara vode*.
- Pratite curenje vode: navečer prije spavanja i ujutro nakon ustajanja provjerite brojilo. Ako postoji razlika, utvrdite gdje curi voda! Curenje vode može udvostručiti vašu godišnju potrošnju vode**.
- Na WC-e instalirajte vodokotlić s dvije opcije; kod svakog ćete puštanja vode moći birati između 3 i 6 litara, dok se kod klasičnog vodokotlića za ispiranje koristi 7 litara**.
* Izvor: http://www.fondation-nicolas-hulot.org
** Izvor: Zaklada za zaštitu prirode i čovjeka
Jeste li znali? |
Proizvodi
- Kada kupujete proizvode za higijenu i njegu, birajte velika pakiranja proizvoda: na taj ćete način izbjeći nakupljanje ambalaže u otpadu.
- Koristite samo potrebnu dozu svakog proizvoda, bez pretjerivanja.
- Ako je to moguće, birajte biorazgradive proizvode koji ispiru (gelove za tuširanje, proizvode za čišćenje itd.) kako biste smanjili onečišćenje voda.
- U kupaonici koristite proizvode osmišljene tako da smanjuju utecaj na okoliš; ne samo da manje onečišćuju okoliš, nego su i manje štetni za vas i vaše dijete.
- Kod čišćenja WC-a nemojte pretjerivati s antibakterijskim proizvodima: oni mogu poremetiti funkcioniranje postrojenja za pročišćavanje, koja za pročišćavanje korištene vode koriste bakterije.
- Koristite reciklirani toaletni papir.
- Koristite koncentrirani deterdžent: na taj način koristite manje proizvoda i trošite manje ambalaže, a rezultati pranja jednako su dobri.
Odvajanje otpada
- U kantu za recikliranje bacajte aluminijske i plastične bočice i kartonsku ambalažu.
- Staklene boce bacajte u kantu za stakleni otpad. Ako imaju poklopac, plastičnu pumpicu ili metalne dijelove, uklonite ih prije bacanja.
- S kućnim otpadom bacajte predmete kao što su četkice za zube, britvice, štapići za uši, mala plastična ambalaža (balzam za usne, tube kreme, uzorci): oni se danas ne recikliraju jer bi postupak zbog njihove veličine bio preskup.
- U ljekarnu odnesite sve neiskorištene lijekove, čak i one otvorene, kao i ambalažu iskorištenih lijekova.
Pravilno odvajanje proizvoda koje koristite u kupaonici ključno je za ograničavanje njihova utjecaja na okoliš. Kod tijela za gospodarenje otpadom nadležnog u Hrvatskoj raspitajte se o učinkovitom odvajanju otpada!
Odvajanje otpada od Mustelinih proizvoda
- 100% Mustelinih bočica može se reciklirati*. Možete ih baciti u kantu za otpatke; ne morati odvajati poklopac ili pumpicu. Također, sva kartonska ambalaža Mustelinih proizvoda može se baciti u kantu za otpatke koji se recikliraju.
- No, kao i sve ostale, tube Mustelinih proizvoda ne mogu se reciklirati (standardi COTREP**): njih bacajte u kantu za otpatke iz kućanstva.
*Osim uzoraka i u skladu s francuskim kriterijima za recikliranje.
**Tehnički odbor za recikliranje plastične ambalaže.